Podnośnik sufitowy

Od 2001 r. używam podnośnika sufitowego do przesadzania mnie z wózka na łóżko i odwrotnie, a także w łazience. Bez tego sprzętu byłbym przykuty do łóżka. Jest to niezbędny sprzęt w mieszkaniu osoby niepełnosprawnej ruchowo. Podnośnik ułatwia po prostu życie osobie niepełnosprawnej i jej opiekunom.

Podnośnik składa się z kilku części: kasety, szelek i torowiska. Torowiska są montowane do sufitu.

Na rynku są dostępne różne podnośniki, które mają za zadanie ułatwić opiekę nad osobą niepełnosprawną. Są podnośniki przejezdne, które zajmują dużo miejsca w mieszkaniu. Są stosowane najczęściej w ośrodkach opiekujących się osobami niepełnosprawnymi.

Do domu polecam jednak podnośniki sufitowe, które nie zajmują w ogóle miejsca, po prostu wiszą u sufitu. Wśród tych podnośników można wyróżnić 2 typy:

  • z kasetą przymocowaną bezpośrednio do torowiska – szelki są opuszczane w dół;
  • z kasetą, którą zawiesza się na zawieszce. Tu kasetę wraz z szelkami opuszcza się w dół.

W obu przypadkach szelki są odczepiane. W kasecie na stałe zamontowanej do torowiska opuszcza się specjalny wieszak, do którego podczepia się szelki z pacjentem. W drugim przypadku wieszak jest integralnym elementem kasety.

W pierwszym typie właściwie musi być całe mieszkanie pokryte torowiskiem. W drugim przypadku torowiska znajdują się tylko w miejscach koniecznych do obsługi podopiecznego. Oczywiście, nic nie stoi poprowadzenie torowisk np. z sypialni do łazienki, ale nie musimy kuć ścian nad drzwiami, by kaseta przejechała z pomieszczenia do pomieszczenia. Są kasety z dwiema taśmami zwijanymi, które w drzwiach przeczepia się z jednego torowiska na drugie. Osoba niepełnosprawna cały czas wisi bezpiecznie w szelkach na podnośniku.

Ja używam od wielu lat tego drugiego typu podnośnika. Torowiska mam zainstalowane w pokoju, w którym śpię – nad łóżkiem, w łazience i na balkonie. Kasetę przenosimy z jednego torowiska na drugie. Na każdym torowisku jest zawieszona zawieszka z wózkiem, na którą zaczepia się – w razie potrzeby – kasetę podnośnika.

Na zakup podnośnika sufitowego można otrzymać dofinansowanie z PFRON-u w wysokości do 90% wartości podnośnika z torowiskiem i montażem przez firmę, w której zakupimy podnośnik.

Na zdjęciach przedstawiam podnośnik z przewieszaną kasetą.